Fenerbahçe’nin İlk Yarı Analizi: Kocaman Çile

0

Sitemizin başarılı yorumcusu Mehmet Kudal’dan Fenerbahçe’nin 2017-18 ilk yarı performans değerlendirmesi. İlk beş arasında yer alan takımların değerlendirmelerini sitemizde bulabilirsiniz.

Kocaman Çile

Fenerbahçe açısından Vardar maçının rezilliğini unutursak(unutulacak gibi olmasada) sezonun ilk yarısına baktığımız zaman bireysel hataların büyük bir çile haline geldiğini görmekteyiz. Bu bireysel hatalar, Aykut Kocaman’ın yersiz defansif dokunuşları ile birleşince kelimenin tam anlamıyla Fenerbahçe’li taraftarlara ‘çile’ oldu. Dünya üzerindeki takımlarda bireysel hatalar bazında bu denli yoğun dönem geçiren bir takım olduğunu sanmıyorum. Fenerbahçe’li taraftarların 112 Acil’e gittiği iki hafta kuşkusuz art arda oynanan Kayserispor ve Osmanlıspor maçlarıydı. Sarı-Lacivertli takımın bu İki maçtada öne geçmesine rağmen hayret edilecek şekilde takımın geriye çekilmesi hiç olmayacak bir şekilde 4 puan kaybına sebep oldu. Akabinde Aykut Kocaman kayıplara karıştı, istifadan döndü. Bu buhrandan çabuk dönen Fenerbahçe son periyodu başarılı geçirerek lider Başakşehir’in 3 puan ardında tamamladı. Ek olarak Aykut Kocaman’ın lider aramızdaki puan farkı suni demesi ve hakikaten haklı çıkması Aykut hocanın da ileri görüşlü, başarılı denilebilecek bir hoca olduğunu kanıtladı.

Transfer konusuna gelirsek mutlaka ve mutlaka bir sol bek şart. Şampiyonluk için adam akıllı bir sol bek şart. ‘Kız’ gibi oynayan Hasan Ali veya bazen iyi bazen el bombası olan İsmail Köybaşı çekilecek dert değil. Sol bek dışında herhangi bir transfer olmasına gerek görmüyorken bazı maçlarda Dirar’ın sağ bek oynamasının yararlı olacağını düşünüyorum. Örneğin son Konya maçında bek mevkiinde Isla yerine Dirar oynamış olsaydı %99 ihtimalle Fenerbahçe’nin kazanmış olacağını düşünüyorum. Mehmet Ekici’ninde artık takıma katılması şart.

Son olarak Fenerbahçe adına şampiyonluk yorumum ilk 6 haftadan geçeceği yönde. İlk 6 hafta içinde Başakşehir, Beşiktaş ve Trabzon deplasmanlarına gidecek olan Fenerbahçe bu maçlar dışında Göztepe, Gençlerbirliği ve Alanya’yı ağırlayacak. Bu 6 maçtan 5 galibiyet çıkarsa Fenerbahçe şampiyonluğu göğüslemek adına çok ama çok büyük bir adım atacaktır.

CEVAP VER