Fenerbahçe’nin Yeni Transferleri 2018-19 Sezonu

0

SIRAYA DİZDİN BİZİ ‘ZAMAN’

Çiçeği burnunda başkan Ali Koç önderliğinde ilk yaz sezonunu geçiren Fenerbahçe için öncelikle ne olursa olsun yapılan eleştirilerin dozajı çok ama çok küçük olmalı. Neredeyse bir enkazı devralan Ali Koç’un birkaç ayda mükemmele ulaşmasını beklemek acımasızca ve saçma.

Seçilen teknik heyet çok doğru. Fenerbahçe’yi yeni doğan gürbüz, güzel bebek olarak nitelendirirsek onun tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir baba kapasitesinde olan Philipp Cocu ‘yu seçtiler. Ali Koç’un ilk icraatlarından olan Berke Özer, Barış Alıcı ve Ferdi Kadıoğlu transferleri Cumhuriyet’in ilk yılları gibi çok güzel transferler. Akabinde yaşanan durgunluktan sonra bana göre bu transfer sezonunda yapılan en büyük hata zamanlama hatasıydı. Yapılan transferlerin neredeyse yarısı lig başladıktan sonra takıma katıldı ve lig başlamasıyla beraber neredeyse geçen sezon en çok forma giyen iki oyuncu satıldı. Bal yapmayan at sineği Giuliano’nun ve Josef’in satışı mükemmel hamleler lakin çok geç vakte kalmış satışlar olarak nitelendiriyorum. Sezona Volkan Demirel’e güvenerek başlamanın faturası ise Benfica’ya elenmek ve daha ilk üç haftadan 6 puan kaybetmek olarak yansıdı. Kaleye ilk gelen top gol oluyor mefhumu çok abes. Dünya’da yer alan liglerin büyük takımlarının neden kalesine gelen ilk top gol olmuyor? Şans kavramına sığınmanın da futbol oyununda hiçbir karşılığı yok. Kameni ile yolların ayrılıp Harun Tekin’in takıma bir ay önceden katılması gerekiyordu. Bu hengamenin arasında Tolga Ciğerci’yi bonservissiz ve düşük ücretle takıma eklemekte varyasyonu çoğaltmak adına başarılı bir hamleydi. Tam bütün herkes uzun yıllar sonra Fenerbahçe takımı Brezilyalı olmadan sezona devam edecek istatistikleri açıklarken Comolli bir anda Jailson’u takıma kazandırdı. Maç devamlılığı olan farklı tipte bir oyuncu. Fenerbahçe mutfağına lazımdı. Michael Frey’de 24 yaşında olmasına rağmen kendisinden beklenilen patlamayı tam anlamıyla bir türlü yapamadı. Fenerbahçe’nin yedek kulübesi için çok doğru bir isim, patlama yapabilir. Diego Reyes’te kariyerli, bonservissiz ve genç… Ayew ve Slimani’de bu eskiden yeniye geçiş sezonu için çok mantıklı kiralama işlemleri. Anti parantez ben bu kiralama işlemlerinde Beşiktaş’ın yaptığı gibi iki senelik kiralamaların 3 kat daha fazla yararlı olduğu kanısındayım. Son olarak hücum hattına Yassine Benzia transferiyle noktayı koyan Comolli için iyi iş çıkardı diyebiliriz. Sol bek transferi gönlünde yara olan Fenerbahçe taraftarları o isteğini kalbine gömüp en azından bir süre unutmalı.

Transfer edilen tüm futbolcularda pozitif bir hava var ama genel itibariyle zamanlama konusu çok karın ağrılı geçti. Bu transferlerin tamamına yakını 1 ay önceden takıma katılsa ve Cocu takımına 10 tane hazırlık maçı yaptırsa o zaman bambaşka bir Fenerbahçe izlerdik. Yeni isimlerle beraber Philipp Cocu’nun işi oldukça zorlaşacak. Yapılacak tercihleri kimsenin eleştirmeye hakkı yok. Teknik ekibin takımı tanımak ve oturtmak adına en az üç ay sınırsız kredisi olmalı.

İdeal 11’im : Harun – Isla – Skrtel – Reyes – Köybaşı – Jailson – Elmas – Benzia – Ayew – Barış – Slimani

GELENLER : Berke Özer, Barış Alıcı, Ferdi Kadıoğlu, Michael Frey, Diego Reyes. Andre Ayew, Slimani, Tolga Ciğerci, Jailson, Yassine Benzia, Harun Tekin.
GİDENLER : Luis Neto, Vincent Janssen, Fernandao, Salih Uçan, Josef de Souza, Giuliano
TOPLAM BİLANÇO : +8 MİLYON EURO

CEVAP VER